sport-u-trudnoci

SPORT U TRUDNOĆI? DA, ALI BEZBEDNO!

U KONDICIJI I BEZ STRESA SA BEBOM U STOMAKU

Zbog čega je dobro dozirano vežbanje sada posebno važno – i o čemu buduće majke treba da povedu računa kako bi zaštitile sebe i svoje nerođeno dete?

ZAŠTO JE SPORT U TRUDNOĆI BLAGOTVORAN?

Aktivno kretanje: Redovno vežbanje povoljno utiče na zdravlje i pospešuje snabdevenost kiseonikom i majke i deteta. Međutim, da li ste znali da bavljenje sportom može da ublaži i tipične simptome trudnoće?

Očekujete bebu? Ne plašite se vežbanja!

Sport je čudesan lek za telo i um, posebno tokom trudnoće. Redovno kretanje ublažava tipične tegobe kao što su umor, grčevi u mišićima i bolovi u leđima. Dugoročno obezbeđuje više energije, bolji san i psihičku ravnotežu.

Fizičkom aktivnošću buduće mame pomažu ne samo sebi, već i potomstvu. Umereno vežbanje poboljšava dovod kiseonika i krvi u posteljicu i stvara optimalne uslove za predstojeće rođenje.  

sport-u-trudnoci

Vežbanje u trudnoći ima dugoročni efekat

Aktivna trudnoća se isplati – čak i nakon porođaja. Žene koje vežbaju sa bebom u stomaku ne samo da sakupljaju energiju za prve mesece nakon porođaja, već i olakšavaju povratak na prethodno telesno stanje i brže dostižu svoju raniju kondiciju.
sport-u-trudnoci

bezbedno vežbanje: pravila za fitnes u trudnoći

Koliko često, koliko dugo, koliko intenzivno – intenzitet vežbanja pre svega određuje osećaj u stomaku. Da li biste želeli da saznate nekoliko brojki i činjenica? Ovde ćete pronaći korisne informacije i važna ograničenja.

Kondicija u trudnoći: koliko je vežbanje zdravo?

Postavljanje novog ličnog rekorda, učešće na takmičenjima, gubljenje kilograma: trudnoća je pogrešno vreme za sve to. Sada, kada telo svakako ostvaruje maksimalni učinak, buduće majke treba da se fokusiraju na održavanje kondicije. Posavetujte se sa lekarom o tome da li možete da održite uobičajeni intenzitet treninga ili treba da se prilagodite novim okolnostima menjajući ga ili uvodeći pauze. 

Koliko često možemo vežbati tokom trudnoće?

Na osnovu mišljenja stručnjaka, dva do četiri treninga nedeljno pozitivno utiču na zdravlje majke i bebe. Njihov obim može da varira u zavisnosti od rutine vežbanja i kondicije: preporučuje se najmanje dvadeset minuta, dok sat vremena predstavlja maksimum.

Koliko visok sme da bude puls tokom vežbanja u trudnoći?

Optimalni broj otkucaja srca zavisi od starosti buduće majke: ukoliko ste mlađi od 30 godina trebalo bi da trenirate uz maksimalno 135 do 150 otkucaja u minuti, trudnice do 39 godina uz najviše 130 do 145 otkucaja srca. Za mame u kategoriji 40+ puls ne bi trebalo da pređe 125 do 140 otkucaja u minutu.

Međutim, još važniji od brojke na monitoru pulsnog oksimetra jeste individualni osećaj opterećenja. Tokom vežbanja nikada ne bi trebalo da ostanete bez daha – samo na taj način ćete i vi i vaše dete u dovoljnoj meri biti snabdeveni kiseonikom.

Ozbiljno shvatite telesne signale: U slučaju da se jave problemi sa disanjem, vrtoglavica, bolovi u stomaku ili srcu, odmah morate prekinuti trening. 

sport-u-trudnoci

Uvek u miru: ne zaboravite odmor!

Posebno stanje zahteva posebne mere – zbog toga biste u trudnoći morali da pravite pauze češće nego inače. U ovom posebnom stanju preterano fizičko opterećenje moglo bi negativno da utiče na vas i vašu nerođenu bebu. Dakle: podignite noge između dva treninga i opustite se! 

Sport tokom trudnoće: Trening nakon prvog trimestra

Trudnoća je putovanje sa mnogo etapa – između ostalog i u pogledu vaše kondicije i fizičke spremnosti. Izdvojili smo nekoliko specifičnosti za svaki trimestar trudnoće.

Sport u 1. trimestru:
Stručnjaci preporučuju da se vežbanje u prvim mesecima trudnoće skrati. Kao prvo, mnoge žene se u ranoj trudnoći bore sa umorom, slabošću i mučninom. Sa druge strane, bebi je sada potrebna posebna zaštita, kako bi se razvijala zdravo. 

Sport u 2. trimestru:
Kada Vam se energija vrati, možete nastaviti sa intenzivnijim vežbanjem, ali uz oprez: jer hormon trudnoće progestogen postepeno priprema Vaše telo za rođenje i čini da čak i ligamenti i zglobovi postanu fleksibilniji. Ako se bavite dinamičnijim sportovima, lako možete da iskrivite stopalo. Pored toga, od 20. nedelje dinamično treniranje ravnih trbušnih mišića je zabranjeno – dakle, od tada obustavite sit-ups, trbušnjake i slično. .

Sport u 3. trimestru:
Ostajete bez daha? Čak i svakodnevni pokreti sada mogu iziskivati veliki snagu – motivacija za trening automatski opada. Ipak: lagane vežbe za trudnice, joga i akva-fitnes ali i obične šetnje moguće su do pred sam porođaj.

Važno: U poslednjem trimestru trudnice ne bi trebalo da treniraju na leđima, jer bi dečiji udarci mogli da blokiraju dotok krvi do srca.

sport-u-trudnoci

U vodu – u svako doba!

Plivanje i gimnastika u vodi smatraju se optimalnim sportovima za trudnice: akva-trening štedi ligamente i zglobove i omogućava intenzivno vežbanje sa malim brojem otkucaja srca. Zahvaljujući bestežinskom efektu, čak i žene sa velikim stomakom mogu trenirati u vodi do pred sam porođaj.

KOJI SPORTOVI SU SIGURNI ZA TRUDNICE?

Vežbanje je odlično – međutim, nije svaki sport preporučljiv tokom trudnoće: da li je snabdevanje kiseonikom adekvatno? Koji je rizik od povrede? Pregled odgovarajućih i neodgovarajućih sportova.

Koje su vrste sportova dobre za trudnice?

Nakon konsultacija sa ginekologom, dozvoljeno je sve što je bezopasno i zabavno. Kombinacija treninga izdržljivosti, vežbi snage i laganog istezanja idealna je za trudnice. Optimalni trening ne jača samo cirkulaciju, leđa i karlicu, već poboljšava držanje i pokretljivost. Na primer:

  • Plivanje i akva-fitnes
  • Joga i pilates (prilagođene vežbe)
  • Vožnja bicikla (na ravnoj površini)
  • Trčanje (umerenim tempom)
  • Gimnastika (za trudnice)
  • Pešačenje i planinarenje (do 2.000 metara nadmorske visine)
  • Ples (bez skokova)

Ukoliko niste sigurni šta možete očekivati od sebe i svog tela, preporučuju se posebni sportski kursevi za trudnice. Posebno su prilagođeni potrebama budućih majki i uz to nude mogućnost uspostavljanje kontakta sa drugim trudnicama.

Koje vrste sportova su opasne za trudnice?

Vežbanje na graničnim opterećenjima ili sa posebnim rizikom nije dozvoljeno u trudnoći. Izbegavajte sportove sa povećanim rizikom od povreda, brzim zaustavljanjima, skokovima i borilačke sportove, kao što su:

  • Ekstremni i takmičarski sportovi
  • Skijanje i vožnja snouborda 
  • Sportovi sa loptom i borilačke sportove
  • Vožnja rolera
  • Ronjenje
  • Skvoš
  • Jahanje
sport-u-trudnoci

Trening snage u trudnoći?

Ne plašite se tegova i sprava: Iako bi u trudnoći trebalo da modifikujete neke pokrete, vežbe snage i izdržljivosti u trudnoći apsolutno se preporučuju (npr. na eliptičnoj mašini ili ergometru). Najbolje je da obuke napravite plan uz konsultaciju sa osobljem studija. 

GIMNASTIKA ZA TRUDNICE: VEŽBE KOD KUĆE

Samo napred! Za lagane vežbe za trudnice potrebna vam je samo prostirka za jogu i lopta za vežbanje. Ponovite svaku vežbu tri do deset puta – već prema tome koliko vam prija.
sport-u-trudnoci
Šest efikasnih vežbi za trudnice

1. Vežbe za leđa

Započnite u četvoronožnom položaju sa pravim leđima – u zavisnosti od težine bebe, to samo po sebi može da bude naporno. Povucite sada karlicu na dole i savijte leđa tako da izgledaju kao mačija grba. Kratko ostanite tako i lagano se vratite u početni položaj. 
sport-u-trudnoci
Šest efikasnih vežbi za trudnice

2. Vežba za grudi

Vašim dojkama koje rastu potrebna je podrška – ova vežba ojačava mišiće grudi: sedite prekrštenih nogu, duboko uvucite ramena i položite dlanove jedan na drugi ispred sebe. Sada pritisnite dlanove što je jače moguće jedan na drugi i ponovo ih opustite.
sport-u-trudnoci
Šest efikasnih vežbi za trudnice

3. Vežba za leđa, noge i ruke

Zauzmite četvoronožni položaj sa nogama raširenim u širini kukova i šakama postavljenim ispod ramena. Sada ispružite desnu ruku i levu nogu sa pravim leđima, tako da se obrazuje horizontalna linija. Zaustavite se nakon deset sekundi i ponovite vežbu sa drugom stranom.
sport-u-trudnoci
Šest efikasnih vežbi za trudnice

4. Vežba za leđa, stomak i zadnjicu

Lezite na leđa i oslonite listove na gimnastičku loptu. Postavite ruke paralelno uz telo, sa dlanovima okrenutim na dole. Sada zategnite leđa, stomak i zadnjicu i podignite zadnjicu sa prostirke, tako da Vaše telo oblikuje pravu liniju. Zadržite položaj deset sekundi, tada se lagano zaustavite i mirno izdahnite. 
sport-u-trudnoci
Šest efikasnih vežbi za trudnice

5. Vežba za dno karlice

Sedite na gimnastičku loptu sa široko raširenim nogama. Obuhvatite šakama kolena i ili ih položite na butine. Sada deset puta ljuljajte karlicu nežno gore-dole. Na kraju, okrenite karlicu pet puta u smeru kazaljke na satu, a zatim pet put u pravcu suprotnom kazaljki na satu.
sport-u-trudnoci
Šest efikasnih vežbi za trudnice

6. Vežba za noge i leđa

Sedite na prostirku sa raširenim, opruženim nogama. Položite levo stopalo uz unutrašnju stranu desne butine. Uhvatite desno stopalo desnom rukom. Ako to ne možete, stavite ruku na butinu. Sada ispružite levu ruku dijagonalno prema gore i gledajte na gore. Zadržite deset sekundi, a zatim promenite strane. 

SAVETI KOJI BI VAS TAKOĐE MOGLI INTERESOVATI

sport-u-trudnoci

Joga za trudnice: saveti I vežbe

Joga u trudnoći opušta, jača važne grupe mišića i priprema za porođaj. Ovde možete pronaći savete i jednostavne joga vežbe za trudnice.
sport-u-trudnoci

Vežbanje kao lek protiv stresa

Ovde možete saznati kako da telo i um dovedete u ravnotežu, istovremeno stimulišući mišiće i dajući tenu blistav sjaj.
sport-u-trudnoci

Vodič za kompletan trening kod kuće

Ovi saveti sa mršavljenje i vežbanje kod kuće pomoći će vam da se osećate i izgledate dobro.