Lilly & Madelaine’s Story

Dodir mi je spasio život

Lili i Madlen su bliznakinje. One žive u Hamburgu, u Nemačkoj, vole da slušaju hip-hop i ništa ne kriju jedna od druge. Nerazdvojne su od rođenja. Od trenutka kada je Lili spasila sestri život.

Lili i Madlen dele sa nama svoju priču (1:33)


1

Uzbudljiv početak života

Svake godine prevremeno se rodi oko 15 miliona beba u celom svetu. Lili i Madlen su se rodile 9 nedelja pre termina. Obe su se borile za život. Bile su u inkubatoru i disale pomoću ventilatora. Madlen je imala manje šanse da preživi jer se rodila sa rupom u srčanom mišiću.
„Prijatelji  nam stalno govore: Neverovatno je koliko ste bliske!“

Lilly

2

Trajna veza

Bliskost koja postoji među vama, da li je ostala nepromenjena od vašeg rođenja?

L: Svi naši prijatelji kažu da nikada nisu videli blizance ili braću i sestre koji su toliko bliski kao nas dve. Stalno ponavljaju: ’Nije normalno koliko ste bliske!’ Zapravo se retko dogodi da smo razdvojene više od sat vremena. Jednostavno, previše nedostajemo jedna drugoj. 
M: Stalno brinem za Lilli. Kada idemo na skijanje ili vožnju bicikla, Lilli uvek mora da vozi ispred mene. Inače bih se neprestano okretala kako bih bila sigurna da joj se ništa nije dogodilo. 
L: Danas smo podjednako bliske kao i kada smo se rodile. Svakog dana se grlimo.

VREME PROLAZI. MOĆ DODIRA TRAJE.

„Osećala sam to kao mama, a danas to znam i kao lekar: dodir može da leči.“
Prof. Tzipi Strauss

Dr. Cipi Štraus

Načelnik neonatologije u Medininskom centru Sheba, Tel Aviv, Israel

Nauka i borba za život

Metoda „kengurski zagrljaj“ prvi put je primenjena u Bogoti u Kolumbiji 1970-ih kako bi se rešio problem visoke stope infekcija i mortaliteta u bolnicama zbog gužve i nedovoljnog broja inkubatora. Majke su podsticane da drže svoje bebe prislonjenje uz sebe tj. koža na kožu što duže i uvek tokom dojenja. Morbiditet i mortalitet novorođenčadi brzo su opadali. Tokom godina, mnoga istraživanja ovog pristupa potvrdila su njegove brojne, značajne i dugotrajne koristi za bebe i njihove porodice. Neke od blagodeti su kardiorespiratorna i temperaturna stabilnost, bolje spavanja, poboljšani učinak na testovima, smanjene negativne reakcije na bolne procedure i poboljšano porodično okruženje.

Masaža stopala kao prevencija respiratornih problema kod prevremeno rođenih beba

"Dodir podseća prevremeno rođene bebe da dišu. Ali u svakodnevnom bolničkom okruženju to iziskuje veliki trud. Istraživači u Lajpcigu sada su razvili metodu koja se može koristiti za polumehaničku stimulaciju nedonoščadi. Nakon uspešnih preliminarnih studija, potrebno je hitno pribaviti donacije za finansiranje daljeg ispitivanja i razvoja.

Uključite se

Dodir mi je spasio život

Evo nekoliko priča ljudi kojima je dodir spasio život. Imate li i vi svoju priču?
Sandra, Nemačka

Naš sin se rodio 12 nedelja ranije. Morao je da provede devet nedelja na odeljenju za neonatologiju. Svakog dana držali smo ga čvrsto uz kožu kako bismo mu pružili potrebnu toplinu. Ova metoda se naziva „kengurski zagrljaj“. Danas je lep, srećan 2,5-godišnjak.
Ričard, SAD

Jednog dana smo moja devojka i ja otišli do reke Delaver da se prošetamo. Odlučio sam da uđem u vodu. Stene su bile klizave i dok sam ulazio dublje okliznuo sam se. Kako je pored stene bila duboka rupa ja sam upao u nju. Pokušavao sam da izađem i poslednjim atomom snage uspeo sam da podignem desnu ruku. Sekundu kasnije, osetio sam kako me neko hvata i vuče. To je bila neka mlada žena! Ona je pre toga stajala nekoliko metara dalje i videla je da ne izranjam iz vode. Kada sam osetio kako me druga ruka dodiruje, znao sam da neću umreti. Ovo je bilo zaista snažno i veoma važno iskustvo.
Lisa, Nemačka

U sred karantina, ja sam dobila trudove i nakon dva dana otišla u porodilište. Mom mužu nije bilo dozvoljeno da bude sa mnom. Iako sam imala redovne preglede, uglavnom sam se  osećala sama sa svojim bolom. Kada je počela druga smena, došla je nova babica. Ona mi je stavila ruku na leđa da me pozdravi. Ovo je bio prvi dodir koji sam osetila otkako sam primila indukciju. Taj kratak fizički dodir mi je dao snagu. U tom trenutku ponovo sam osetila nadu da ću nekako uspeti da ovo dete donesem na svet.