Filteri

Mirisi za muškarce: kako odaberete pravi miris za sebe 

Miris koji nosite vas na neki način definiše – on odražava vaše raspoloženje i ličnost, ali takođe utiče na utisak koji drugi imaju o vama.  Zato je izbor mirisa lična stvar. Najbolje je da pratite svoj unutrašnji osećaj. Veoma je važno da uvek proverite kako miris miriše na vašoj koži jer se hemijske reakcije na koži razlikuju od osobe do osobe. Pored toga, miris se vremenom menja. Treba da znate da miris ne čini jedna komponenta već tri note: gornju notu osetite odmah kada nanesete miris, srce mirisa se polako otvara i njegova je glavna tema, dok su bazne note osnove mirisa i najduže traju na koži. Zato je važno ne samo da prvo probate miris, već i da proverite da li je postojan nakon nekoliko sati.

Moć koja traje


Muški mirisi se uglavnom dele na losione za negu posle brijanja, parfemske vode, kolonjske i toaletne vode. Zbog koncentracije parfemskih ulja u formulacijama, parfemska voda traje najduže, pa zatim toaletna voda, kolonjska voda i na kraju losion za negu posle brijanja. Postoje i drugi faktori koji mogu da utiču na postojanost mirisa – na primer, mirisi brže ispare na suvoj koži, a duže se zadržavaju na masnoj. Koliko dugo imate miris i način na koji ga čuvate takođe utiču na njegov rok trajanja.

Porodice mirisa


Mirisi se mogu grupisati u porodice, odnosno kategorije mirisa. Ako ne znate kako da pronađete miris koji vam odgovara, probajte prvo da izaberete porodicu mirisa. Najzastupljenije kategorije muških mirisa su: biljne, duvanske, citrusne i drvenaste. Biljni mirisi su sveži i čisti i obično se prave od biljnih ulja poput žalfije, ruzmarina ili nane. Duvanski mirisi sadrže mešavinu lišća, bibera i drvenastih nota koja ima aromu dima. Ako tražite sportski miris, citrusne note su osvežavajuće i u njima dominiraju grejpfrut, pomorandža ili limun. U drvenaste mirise spadaju sandalovina, kedar i pačuli koji se mešaju za začinima kao što su klinčić i kardamom.